14.-17. 10 toimuvad Tartus Ungari filmipäevad. Peamiselt näidatakse režissöör Ferenc Töröki filme. Ta on hakkama saanud nii mõnegi auhinnatud ja lausa kultusfilmi staatuse saavutanud teosega. Töröki kolme täispikka filmi nimetatakse “postkommunistlikuks triloogiaks”: Moskva väljak, Hooaeg ja Overnight. Hooaeg on vahva sellepärast, et tegevus algab unises Ida-Ungari väikelinnas Karcagis, kust on pärit meie tore ungari lektor Viki.  Samuti näidatakse Töroki jt lühifilme ning lastefilme.

Kolmapäeva ööl vastu neljapäeva (15./16. okt) saab näha Ungari filmivaramu uuemaid ja vanemaid palu:

Vabadus, armastus (õnnetust 1956. aasta revolutsioonist; korralik ollivuudi stiilis action, kus ajaloolisi fakte on stsenaarumile sobivaks painutatud, aga on sellegipoolest huvitav pilguheit ühele sündmusele, mis täidab ungarlasi siiani uhkuse ja valuga).

Tunnistaja (tegevus toimub ajaliselt enne revolutsiooni ja räägib lihtsa(meelse) tammivalvuri sattumisest poliitlistesse mängudesse. Filmist on kõnekeelde jõudnud mitmed repliigid, umbes nagu meil “Andke mu portfell siia” või “Me tuleme Tallinnast, me maksmame”, isegi üks ajakiri – Ungari apelsin – on sealt nime saanud).

Tervislikku erootikat ja Me ei sure kunagi pole ma kahjuks näinud, nii et nende kohta lugege ise. Ja minge muidugi vaatama ka.

Kolmapäeval ja neljapäeval peab ohtra filmimaterjaliga illustreeritud  loenguid Ungari kaasaegsest filmikunstist dr. Tibor Fazekas Hamburgi Ülikoolist.

Juhuslikult näitab ERM samal nädalal Maailmafilmide programmis kahte dokki Ukraina ja Rumeenia ungarlastest.

Hea toidu austajatele kokkab maiuspalu Ungari Köögi omanik ja kokk:)

Neljapäeva õhtul mängib tantsuks ja kõrvailuks rahvaansambel Bürkös. (Kuigi see kõlab nagu tegemist oleks keskealiste tantsuõhtuga, tuleb etteastest eeldatavasti välja kuum tantsutuba, mii laik it:)

Filme näidatakse Genialistide klubis Magasini 5, loengud toimuvad Lossi tn õppehoones ja Maailmafilm ERM-is Kuperjanovi tänaval. Filmipäevade päevapilet maksab 50 raha, Maailmafilm ja loengud on huvilistele tasuta.

Filmipäevade väga ägeda koduka on valmis teinud Balázs dekaartist.

Advertisements