Székesfehérvári sõidab rong Pestist tunni ja natuke peale. Rongist maha tulles märkis keegi tabavalt, nagu oleks Sindis, ainult majad on kõrgemad. Vaatamist väärivad objektid olid kiviviske kaugusel. Kaks korda tuli visata, teise korra veel hästi kõvasti, aga see võis olla tingitud vähesest treenimisest.

Rahvasuu räägib, et praeguse linna asukohal olnud hõimujuht Árpád oma esimese laagri püsti löönud ja aastal 974 olnud suurvürst Géza tänapäevase kesklinna kohal asunud künkal esimese kiriku lasknud püstitada. Tema poeg, Ungari esimene kristlik kuningas Püha István lasknud ühelöövilise kiriku ümber ehitada kolmelööviliseks basiilikaks, kus järgnevatel aastasadadel krooniti 37 ja maeti 15 kuningat, nende hulgas Püha István, Nagy Lajos ja Hunyadi Mátyás. 13. sajandi keskpaigast loeti seaduslikuks ja kehtivaks vaid need kroonimised, mis toimusid selles basiilikas Ungari Püha Krooniga ja Esztergomi piiskopi käe läbi. Viimane selline toimus 1527. aastal. Suurejoonelisest ehitisest on tänaseks järel vaid fragmendid. Hävingu alguseks oli Habsburg Miksa trooniihalus, jätkuks türgi ike ja punktiks välgulöök, mis türklaste poolt püssirohulaona kasutatud basiilika plahvatama pani. Hooajal võib seal oma silmaga näha kuningas Istváni sarkofaagi ja kiriku asukohas ringi jalutada (http://turizmus.szekesfehervar.hu/_user/3/File/rom.WMV). Meil ei õnnestunud, olime liiga varajased.

Küll aga oli avatud ja väga külalislahke barokne Musta Kotka apteek, mille sisustus on jesuiidist puusepa kätetöö 1758. aastast. Apteek tegutses aastani 1971, kaks aastat hiljem avati see juba muuseumina. Jesuiitide pärandusena võib seal näha veel ka marmorist uhmrit.

Székesfehérváris on üks ilusamaid mälestusmärke armastusele. Selleks on Bory-vár, mille on ehitanud arhitekt ja skulpturist Bory Jenő omaenese kahe käega omaenese kavandite ja fantaasia kohaselt omaenese vabast ajast armastatud naisele. Kindluse peamiseks ehitusmaterjaliks on olnud betoon, mis ei mõju seal põrmugi jämedakoelise ega tahumatuna. Hooneid ja aeda ehivad paljud väikesed detailid, mis väärivad palju rohkem aega, kui meil praegu oli. Bory oli ka maalikunstnik ja luuletaja, nii et tema kindluse soppides leidub näiteid ka neist kunstidest. See on koht, mida tasub külastada: http://www.bory-var.hu/, isegi kui bussid ei käi lubatud kellaaegadel.

Muust vaadatust-kogetust olid elamuslikud ajaloohõnguline kellamäng, punguvad põõsad, hedonistlik lõunasöök, linnulaul, värske õhk ja päris elus lihavõttejänes.

Advertisements